Fidel Castro’nun Cesedine Ne Oldu?

Tüm suikastlara rağmen Castro hayatta kaldı ve 25 Kasım 2016’da, sekiz yıl önce Küba’nın kontrolünü kardeşi Raúl’a devrederek 90 yaşında doğal sebeplerden öldü.

Müttefikleri tarafından sevgiyle El Comandante olarak bilinen Fidel Castro’nun ölümü, Küba tarihindeki en büyük olaylardan biriydi Havana’dakilerin çoğu Castro’nun ölümü karşısında derin bir şok yaşadı. Ülkesini gezegenin herhangi bir yerinde çok az kişinin sahip olduğu şekilde şekillendiren sismik bir figür. Kübalı oyun yazarı Norge Espinosa Mendoza’nın gözlemlediği gibi: “Bu bir devrin sonu.. . Karizması, konuşmaları, dünyaya Küba hakkında başka bir bakış açısı kazandırdı.” Yakılması ve sonunda Havana’ya defnedilmesini içeren devlet cenazesinin büyüklüğü, onun tarihteki yerinin bir kanıtıdır.

FİDEL CASTRO’NUN CENAZESİ

Fidel Castro’nun ölümü, ada ülkesinin o zamanki başkanı Raúl Castro tarafından Küba devlet televizyonunda duyuruldu ve BBC gibi haber kuruluşları aracılığıyla hızla dünyaya yayıldı .Ulusla konuşurken neredeyse gözyaşlarına boğulan Raúl, kardeşinin ölümünün ardından ulusal yas ilan ederek Kübalılara ve tüm dünyaya kardeşinin ertesi gün yakılacağını ve ardından küllerinin yakılacağını söyledi. halkın Komünist lidere saygılarını sunmasına olanak tanıyan bir anma töreninde hazır bulunacaktı.

USA Today, kararın, mumyalanmış bedenleri uzun süre halka açık sergilenen Çin’in Mao Zedong’u ve Sovyetler Birliği’nin Vladimir Lenin’i gibi diğer önde gelen Komünist liderlerle çeliştiğini belirtiyor. Castro’nun kararının muhtemelen ölümünden sonra yüceltilmeme arzusundan kaynaklandığına inanılıyor.

BİRÇOK ÜST DÜZEY POLİTİKACI UZAK DURDU

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Fidel Castro, cenazesi ve cenazesinin defnedilmesi birçok dünya lideri için diplomatik bir mesele haline geldi. Müttefikleri onun 20. yüzyıldaki dünya meseleleri üzerindeki etkisine ve Küba’nın bağımsızlığını uzun süredir korumasına saygı duyarken, birçok kişi onu, devrimi ve sonrasındaki bir zorba olarak tanımladı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere birçok Batılı ülkeden politikacılar ve yorumcular, liderlerinin Castro’nun eyalet cenazesine katılarak hiçbir şekilde Castro’nun yönetimini meşrulaştırmaması gerektiği yönündeki inançlarını yüksek sesle dile getirdiler. Ancak zamanı geldiğinde cenazeye birçok ülkeden delege katıldı. Başta Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ve Zimbabwe’den Robert Mugabe gibi Castro’nun müttefikleri olmak üzere otuz devlet başkanı saygılarını sunmak için adaya geldi. The Guardian , Kanadalı Justin Trudeau gibi birçok dünya lideri için bir “ikileme” yol açtığını kaydetti.

CENAZESİ GÜNLER SONRA DEFNEDİLDİ

Fidel Castro’nun cenaze törenleri, 29 Kasım’da Havana’daki Plaza de la Revolucion’da düzenlenen kitlesel toplantı da dahil olmak üzere birkaç gün sürdü. Cenazesi iki gün boyunca Küba’nın başkentinde bekletildikten sonra, dört gün sonra Castro’nun külleri nakledildi. Havana’dan Santiago de Cuba’ya giden bu 900 kilometrelik (559 mil) yolculuk, Havana Times’ın belirttiğine göre, Castro’nun Küba’nın bağımsızlığını anmak için 1959’daki “Özgürlük Karavanı” yürüyüşünü tersine çevirmesi planlanmıştı.

4 Aralık 2016’da Fidel Castro’nun naaşı, yas tutan kalabalığın arasından kortejle Santa Ifigenia mezarlığına götürüldü. Orada, özel bir törenle, devrimcinin külleri büyük bir kayanın girintisine gömüldü ve üzerine basitçe “Fidel” yazan metal bir plaket yerleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x